Lampy z tworzywa

Lampy z tworzywa sztucznego są coraz bardziej popularne. Co takiego w nich jest, że chętnie po nie sięgamy?

Nowoczesność – w zasadzie lampy z tworzyw pasują do każdego charakteru wnętrza. To nie mit. Świetnie współgrają z nowoczesnymi loftami, gdzie królują ostre krawędzie, proste biało-szare formy uzupełnione dębem i betonowe wykończenia. Sprawdzą się również w apartamentach zaaranżowanych w starych kamienicach o wysokich stropach. Współgrają z kominkiem, rustykalnym sztukateriami na suficie i skandynawskimi meblami w stylu vintage. Poniżej zebraliśmy galerię inspiracji. Nie brakuje w niej również przestrzeni komercyjnych.

Niespotykane formy – przejrzyste i elastyczne tworzywo sztuczne pozwala uzyskać niekonwencjonalne kształty lamp. Od geometrycznych, prostych i powściągliwych form, po miękkie, owalne i płynne. Dowolność i plastyczność tworzyw umożliwia projektantom ominąć trudności jakie wymagają inne surowce – których proces obróbki jest pracochłonny i z góry nakłada ograniczenia formalne. Aby pokazać bogactwo form zestawiliśmy poniżej ze sobą lampy polskiej marki Kafti Design, KaiGami, szkockiego Blue Marmalade i skandynawskiego Normann Copenhagen. Sami zobaczcie, jak bardzo różnią się od siebie w klimacie i charakterze.

Przystępna cena – Lampa NORM 69, stworzona przez Simon’a Karkov w 1969 roku w Danii. Nazwę zawdzięcza nie tylko temu, że powstała w 1969 roku, ale składa się z 69 elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Przez ponad 30 lat projekt leżał zapomniany na strychu, by w 2001 roku doczekać wdrożenia przez duńską firmę Normann Copenhagen. Dziś jest jedną z najlepiej sprzedających się lamp. Decyduje o tym nie tylko forma, ale przystępna cena. Okazuje się, że nie trzeba dużych środków, na to, by w domu wisiała ikona skandynawskiego designu. Autorski projekt lamp z tworzyw sztucznych można mieć już za 140 zł. Średnio ceny lamp wiszących wahają się od 200 – 500 zł.

Eco friendly – szkockie biuro projektowe Blue Marmalade na równi stawia eko-świadomość oraz kreatywność. Założyciele marki i jej główni projektanci – Trent Jennings oraz Tom Marsh, uważają, że „dobry produkt to taki, który łączy wysoką estetykę i troskę o środowisko”. Tak powstają lampy nie tylko ekologiczne, ale ponadto świetnie wyglądające, trwałe i funkcjonalne. Do produkcji lamp marka Blue Marmalade wykorzystuje wyłącznie surowce wtórne (do wytworzenia produktu, opakowania i wszystkiego, co jest z nimi związane). Oprócz tego istnieje możliwość dalszego przetworzenia produktu oraz opakowania.

Pufa Design

Odpowiedz


*