Lustro Gridy Me, Menu, Pufa Design

Wnętrza w stylu hygge – czego nie może w nich zabraknąć?

Przez ostatnie kilka lat zachwycaliśmy się stylem skandynawskim, który zdobył nasze serca, a co za tym idzie – mieszkania. Jednak niedawno w trendach aranżacyjnych pojawiła się moda na styl hygge. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, warto bliżej mu się przyjrzeć. Hygge to nie tylko wysmakowane aranżacje, ale przede wszystkim styl życia. Dlaczego? Zapraszamy do lektury.

Świecznik Hurricane z żeliwa, Menu, Pufa Design

Świecznik Hurricane z żeliwa, Menu, Pufa Design

Styl hygge i inne aranżacje

Wiele osób wciąż podąża za jakąś modą i nie chodzi tylko o własny wizerunek, ale też wygląd własnego mieszkania. A gdyby tak na chwilę się zatrzymać i zastanowić się, w jakim wnętrzu będziemy się czuć sobą i co sprawi nam prawdziwą radość? O ile dla jednych aranżowanie wnętrza według aktualnych trendów jest przyjemnością (i oczywiście nie ma w tym nic złego), tak duża grupa ludzi chciałaby urządzić wnętrze w taki sposób, by najzwyczajniej w świecie czuć się w nim dobrze. I właśnie na tym polega styl hygge.

Pov w formie ściennej mozaiki, Menu, Pufa Design

Pov w formie ściennej mozaiki, Menu, Pufa Design

Wygodna i przytulna sypialnia z lampami Bright Spot, Nordic Tales, Pufa Design

Wygodna i przytulna sypialnia z lampami Bright Spot, Nordic Tales, Pufa Design

Jadalnia z widokiem na niebo, na suficie lampy Bright Spot, Nordic Tales, Pufa Design

Jadalnia z widokiem na niebo, na suficie lampy Bright Spot, Nordic Tales, Pufa Design

Duńska filozofia życia a urządzanie wnętrz

Aranżacyjny styl hygge nie ma określonych zasad, gdyż wywodzi się z duńskiej filozofii życia. Aranżując mieszkanie na modłę hygge, nie dowiemy się jaką sofę musimy wybrać, na jaki kolor postawić w tym sezonie i jakie dobrać dekoracje do salonu. W pierwszej kolejności musimy sobie natomiast odpowiedzieć na pytanie: co daje nam szczęście? Bo hygge to nie rzeczy materialne, ale nasz stan umysłu. Wnętrze urządzone w tym stylu powinno charakteryzować się przedmiotami wygodnymi, które przywołują miłe wspomnienia i które zwyczajnie się nam podobają. Hygge jest czymś, czego się doświadcza, tworząc w domu atmosferę idealną do relaksu i miłego spędzania czasu nie tylko w samotności, ale przede wszystkim z najbliższymi nam osobami. Hygge to bowiem spędzanie czasu w gronie osób, które darzy się miłością. Nasz dom, to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie.

Klimatyczne wnętrze z lampami Acorn, Vita Copenhagen, Pufa Design

Klimatyczne wnętrze z lampami Acorn, Vita Copenhagen, Pufa Design

Dom, czyli strefa komfortu

Pewnie częściej niż nam się wydaje osiągamy stan hygge – poczucie maksymalnego szczęścia i błogiego oddawania się przyjemności. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czujemy się tak podczas spotkań z przyjaciółmi lub rozkoszując się wieczorną lekturą ulubionej książki. Hygge to czas, w którym czujemy się sobą w 100%, kiedy nie musimy przed nikim udawać kogoś, kim nie jesteśmy, a przyjemność czerpiemy z celebrowania chwili. Hygge to stan, w którym chciałoby się krzyknąć z całych sił: chwilo trwaj!

Aranżacja w stylu hygge musi więc stwarzać strefę komfortu – przestrzeń, w której będziemy się dobrze czuć sami ze sobą, ale też ze swoimi bliskimi. Mieszkanie urządzone w tym stylu powinno być pełne przytulnych kątów i zakamarków, w których można się zaszyć z filiżanką parującej kawy lub komfortowych stref, w których można przez wiele godzin rozmawiać z przyjaciółmi.

Który kierunek? Kapelusz filcowy Shade na żarówkę, Vita Copenahegn, Pufa Design

Który kierunek? Kapelusz filcowy Shade na żarówkę, Vita Copenahegn, Pufa Design

Salon w stylu hygge

Dla Duńczyków bardzo ważna jest możliwość przebywania z ludźmi, których lubią. W tym celu nie wybierają się do pubów czy restauracji, a wolą ten czas spędzić w miejscu przytulnym i komfortowym, czyli w domu, który jest źródłem pozytywnej atmosfery. W duńskich domach centralnym punktem salonu jest kominek, który skupia wokół siebie domowników i przyjaciół, sprzyjając tym samym długim rozmowom. Bijące od kominka ciepło oraz widok skaczących po kawałkach drewna iskier wprowadza do wnętrza rodzinną atmosferę. Jeśli jednak nasze cztery kąty nie są wyposażone w kominek, nic straconego, przestrzenią do wypoczynku i wspólnego spędzania czasu może być miejsce, gdzie znajduje się sofa.

Wnętrze stworzone do siedzenia, jak miło jest zatopić się z książką w wygodnej kanapie, lampa Eos, Vita Copenahgen

Wnętrze stworzone do siedzenia, jak miło jest zatopić się z książką w wygodnej kanapie, lampa Eos, Vita Copenahgen

Na wygodnej i wyjątkowo miękkiej sofie marki Muuto, lub na pufie projektu Normann Copenhagen można odpocząć po ciężkim dniu pracy, ale także miło spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Przy sofie nie może też zabraknąć wygodnego fotela. Szary, miękki fotel niemal zachęca nas do tego, byśmy wzięli ulubioną książkę, kubek aromatycznej herbaty i zatopili się na kilka godzin w lekturze. Tak spędzone popołudnie nie może się też obyć bez ciepłego pledu z przyjemnej w dotyku wełny, który oferuje nam Pappelina. W naszej strefie komfortu nie może również zabraknąć miejsca, gdzie na chwilę moglibyśmy odłożyć kubek z parującym napojem. W naszej ofercie znajdą Państwo stoliki kawowe Normann Copenhagen TABLO, ale też stoliki Kosicka Design które będą się świetnie prezentować wśród pozostałych mebli. Uzupełnieniem aranżacji będzie dywan pleciony, który ochroni nasze stopy przed chłodną podłogą. Dywan pleciony marki Pappelina to nie jedyny element strefy komfortu, który sprawi, że salon stanie się przytulną przestrzenią dla każdego. Potrzebne będą także miękkie poduszki, które również znajdziecie w ofercie producenta.

styl hygge we wnętrzach

Pastele, szarości, kontrastowe czernie i biele, kolekcja tekstyliów Pappelina wprost ze Szwecji, Pufa Design

Meble Normann Copenhagen uznane są na całym świecie, dostępne również w Pufa Design

Meble Normann Copenhagen uznane są na całym świecie, dostępne również w Pufa Design

Puf Sumo, Normann Copenhagen, Pufa Design

Wygodny puf Sumo, Normann Copenhagen, Pufa Design

Magia światła

Duńczycy wychodzą z założenia, że to światło odgrywa największą rolę w budowaniu nastroju we wnętrzach, dlatego wykorzystują różne źródła światła, takie jak girlandy świetlne czy klimatyczne świeczniki, jednak w wystroju nawiązującego do filozofii hygge, ogromną popularnością cieszyć się będą również świece, które jak żadne inne źródło, potrafią stworzyć prawdziwy przytulny klimat. Stawiajmy je więc wszędzie tam, gdzie to możliwe!

swiecznik-okragly-pov-menu-czarny-rozmiar-l

Kolekcja ściennych świeczników POV, Menu, Pufa Design

swieca-sojowa-w-ceramicznym-sloju-hk-living-o-zapachu-swiezej-bawelny

Jak czysta pościel, bawełniany zapach koi zmysły, świeca HK Living w ceramicznym naczyniu, Pufa Design

swieca-sojowa-w-ceramicznym-sloju-hk-living-o-zapachu-drewna-bursztynowego

Ceramiczna świeca sojowa o głębokim zapachu drewna bursztynowego, HK Living, Pufa Design

Soczysta i świeża, świeca o zapachu trawy cytrynowej, HK Living, Pufa Design

Soczysta i świeża, świeca o zapachu trawy cytrynowej, HK Living, Pufa Design

Styl hygge to rozwiązanie dla osób, dla których ważne jest tu i teraz. W tym przypadku nieważne jest, jaki model sofy wybierzemy i w jakim kolorze dobierzemy artykuły dekoracyjne do domu, wystarczy wybierać kolory i przedmioty, wśród których czujemy się dobrze. Biorąc przykład z Duńczyków, w aranżacji wnętrza skupiajmy się na szczęściu własnym i naszych bliskich oraz na wygodzie, a tym samym stworzymy przestrzeń, w której będziemy czuć się szczęśliwi.

 

Pufadesign

323b6d4e6a1b35be474ab09c86a0f022
2089_Eos_large_light_brown_black_tripod_floor_wall_environment

Odpowiedz


*